7 wskazówek dla początkującego inwestora
Co początkujący inwestor powinien wiedzieć na temat inwestowania w nieruchomości? Czytaj na RynekPierwotny.pl!

Poniżej zebraliśmy dla Ciebie 7 najważniejszych rzeczy, które każdy początkujący inwestor musi wiedzieć, aby inwestować w nieruchomości bezpiecznie:

1. Ustal, dlaczego właściwie chcesz inwestować w nieruchomości.

To najważniejszy krok! Jeśli dobrze określisz swoje cele na początku Twojej inwestycyjnej drogi, nie pogubisz się później, nie wpadniesz w pułapki, nie zwiodą Cię pozornie rentowne inwestycje, które ostatecznie nie przynoszą zysku, tylko przyprawiają o ból głowy. W Mzuri wyróżniamy pięć głównych „po co” inwestowania w nieruchomości, zaczynając od ochrony kapitału przed inflacją, poprzez budowanie majątku, uzupełnienie domowego budżetu, komfort psychiczny, aż po ostateczny cel: wolność finansową. Pierwsze dwa cele są dość mgliste i być może nie stanowią wystarczającej motywacji, w końcu nie możemy opierać naszych planów o zmieniającą się inflację, a nawet jeśli zbudujemy zaplanowany majątek w określonym czasie, jak przedstawiać się będzie wtedy jego wartość? Dopiero ostatnie trzy cele stanowią swego rodzaju kolejne stopnie inwestorskiego wtajemniczenia, dają namacalne rezultaty i poczucie realizacji. Jeśli skupimy się na tym, aby każda inwestycja zapewniała nam wystarczający cash flow, tak, aby pokrywać coraz więcej naszych kosztów stałych, z każdym krokiem możemy stawać się bardziej niezależni finansowo.
Platforma PKN ORLEN otwiera swoje podwoje dla wszystkich mieszkańców Polski.

2. Określ dobrze swoje możliwości inwestycyjne.

Wiemy już po co, teraz czas ustalić… za ile! Czy posiadasz oszczędności? Jaką kwotę wydajesz na konsumpcję, koszty stałe i przyjemności, a jaką jesteś w stanie odłożyć, aby zapewnić sobie „poduszkę finansową”? Ile masz „wolnych środków”, aby zacząć inwestować? Czy potrzebny mi będzie kredyt? Czy w ogóle chcę się w niego pakować? To podstawowe pytania, które każda rozważająca rozpoczęcie inwestowania osoba powinna sobie postawić. Kiedy już określisz swoje finansowe możliwości, krytycznie ocenisz swoje wydatki i ustalisz, na ile jesteś w stanie je ograniczyć, by zapewnić sobie bezpieczny budżet, dopiero wtedy zacznij rozglądać się za pierwszymi inwestycjami. Teraz zasoby narodowe są w twoich rękach!

3. Inwestuj w tanie mieszkania.

Zacznij od czegoś prostego na początek! Tanie mieszkania znajdziesz w mniejszych miejscowościach, to lokale w segmencie ekonomicznym, o małym metrażu i niskiej cenie za m2. Pierwszy zakup ujawni wszystkie ewentualne błędy w Twojej strategii: czy to złe dobranie kredytu, obliczenie kosztów operacji i prac, czy nawet mało solidna ekipa remontowa. Załóż zawsze swój margines błędu. Przy tanich mieszkaniach ewentualne ryzyko jest mniejsze. Co zaś z zyskiem? Jeśli myślisz, że im większe mieszkanie, czy lepszy jego standard lub dzielnica, tym więcej na nim zarobisz, nie do końca masz rację. Potencjalny zysk z czynszu najmu, który uzyskasz, nie wzrośnie aż tak bardzo, tylko dlatego, że najemca będzie miał mieszkanie 5m2 większe. Mikrokawalerki, kawalerki i małe mieszkania dwupokojowe najszybciej znajdują najemców. Nie przepłacaj za wysoki standard wykończenia, lokalizację w centrum dużego miasta czy dodatkowe kilka metrów salonu.

spotkanie z deweloperem

4. Dywersyfikuj portfel mieszkań.

Wspaniale! Masz za sobą pierwszą inwestycję w małe mieszkanie i nabierasz apetytu na kolejną operację. Pamiętaj swój cel i to, co podkreśliliśmy w poprzednim punkcie: skup się na małych, tanich mieszkaniach. Rozkładaj ryzyko pomiędzy kilka kawalerek, a nie jeden siedemnastopak. Jeśli kusi Cię inwestycja w jedno duże mieszkanie, pomyśl, co stanowi większe ryzyko: czy to, że w jednej z Twoich czterech małych kawalerkach masz pustostan, czy to, że od kilku miesięcy nie znajdujesz najemcy na Twoje jedno duże mieszkanie? Nie opieraj całego lub istotnej większości portfela na nieruchomościach z wyższym ryzykiem.

5. Rozważ inne opcje inwestowania w nieruchomości.

Co zrobić, jeśli nie dysponujesz kapitałem wystarczającym na kupno pierwszego mieszkania, nie mówiąc już o całym portfelu mieszkań, a nie chcesz lub nie możesz się kredytować? Na szczęście istnieją alternatywne, równie zyskowne metody inwestowania: na przykład inwestowanie grupowe w nieruchomości. Jak to działa? Na przykładzie Mzuri CFI, crowdfunding nieruchomości polega na tym, że zamiast przejmować na siebie ryzyko i koszty, inwestujesz razem z większą grupą inwestorów. Zaletami tego rozwiązania jest siła grupy, dywersyfikacja ryzyka, niski próg wejścia w inwestycję. Mzuri CFI otwiera właśnie nową spółkę Mzuri CFI Portfel Mieszkań, w której minimalny wkład to 10 500 zł! Jej celem jest nabycie mieszkań w korzystnych cenach, ich remont i wynajem. Zyskiem dla inwestora są dywidendy wypłacane z wpływów z najmu mieszkań z portfela. Dowiedz się więcej na https://mzuricfi.pl/portfel-mieszkan/ .

6. Nie przekombinuj.

Nie zakładaj, że podnajem będzie spłacać kredyt na deweloperkę, czy nie twórz innych tego typu skomplikowanych schematów finansowych. Pamiętaj, aby zawsze starać się minimalizować ryzyko inwestycji. Załóż, że to gra na dłuższą metę i powstrzymaj trochę gorącą głowę. W razie wątpliwości wróć do punktu pierwszego i sprawdź, czy pomyślana ryzykowna strategia przybliży Cię do Twojego początkowego celu.

7. Kredytuj się z głową, trzymaj rękę na pulsie.

Pilnuj wskaźnika LTV, czyli loan to value: relacji wartości pozostającego do spłaty kredytu do wartości nieruchomości. Optymalna wartość LTV w portfelu, której nie powinno się przekraczać, jeśli chcemy inwestować bezpiecznie, to 20-50%. Pilnuj też stóp procentowych. Zakładaj zawsze różne scenariusze i staraj się analizować, co by było, gdyby stopy procentowe wzrosły dwu- lub trzykrotnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *